niedziela, 11 stycznia 2015

Samorządowe plany i nadzieje

Zarząd Powiatu skierował do Rady Powiatu drugą autopoprawkę, kończąc w ten sposób przygotowania do uchwalenia budżetu Powiatu Strzyżowskiego na 2015 r. Po tych aktualizacjach jesteśmy jako samorząd przygotowani do wejścia w nowy rok budżetowy. Zawsze oczywiście mogą być jakieś niespodzianki i nieprzewidziane wydarzenia, generalnie jednak w myśleniu samorządowym chodzi o dobre planowanie podejmowanych działań, którego konkretnym wyrazem jest m.in. przełożenie tych planów na instrument, jaki mamy do dyspozycji, tj. budżet samorządowy.
Nie dysponujemy na naszym terenie taką wysokością dochodów samorządowych, która pozwoliłaby tak zaplanować wydatki, aby w jakimś przewidywalnym czasie zrealizować wszystkie tak potrzebne przedsięwzięcia inwestycyjne, społeczne oczekiwania, czy nawet oczekiwania naszych pracowników, co do wysokości wynagrodzeń. Dlatego nasze planowanie, jeżeli chcemy mimo to odpowiedzieć pozytywnie na te potrzeby musi być oparte o dostępne środki zewnętrzne. Stąd też w samorządzie powiatowym w Strzyżowie praktycznie nie realizujemy przedsięwzięć inwestycyjnych, które nie byłyby podporządkowane uzyskaniu zewnętrznego dofinansowania. Są takie projekty, do których to dofinansowanie wyniosło 50%, do innych było to 75, czy 85%, ale mieliśmy i takie przedsięwzięcia, wartościowo sięgające nawet kilku milionów złotych, które w całości zostały sfinansowane ze środków zewnętrznych.
Na początku 2015 r., na podstawie dostępnych obecnie danych mogę powiedzieć, że ten rok nie zapowiada się najgorzej. Otrzymaliśmy obecnie pierwszą zapowiedź funduszy na aktywizację osób bezrobotnych z naszego terenu i wygląda na to, że tych środków będzie stosunkowo dużo. Po realizacji dużych w naszej skali projektów: Centrum Nowoczesnych Technologii w Dobrzechowie, rewitalizacji części zabytkowych obiektów w Wiśniowej oraz rozbudowy Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego we Frysztaku skupiamy się obecnie razem z pracownikami i dyrektorami naszych jednostek na pełnym uruchomieniu tych przedsięwzięć, aby przynosiły jak największą korzyść naszej społeczności. W zakresie przedsięwzięć drogowych, po wykonaniu w roku ubiegłym kilku stosunkowo dużych zadań na terenie gminy Niebylec i Wiśniowa w 2015 r. chcielibyśmy przeprowadzić przede wszystkim zabezpieczenie osuwiska w Żarnowej na drodze powiatowej Strzyżów - Glinik Zaborowski - Zaborów, przebudować 3 mosty na terenie gminy Frysztak, na drodze prowadzącej do mojej rodzinnej miejscowości, tj. drodze Cieszyna - Stępina - Huta Gogołowska oraz dokończyć przygotowanie dokumentacji na przebudowę dwóch mostów na rzece Wisłok na terenie gminy Czudec, tj. mostu w Zaborowie i w Przedmieściu Czudeckim. Nowym projektem ujętym w naszym budżecie jest adaptacja poddasza w Domu Pomocy Społecznej w Gliniku Dolnym na nowe pomieszczenia dla pensjonariuszy, co pozwoli docelowo na zwiększenie liczby miejsc w tym Domu, a tym samym także stworzenie tak potrzebnych na naszym terenie nowych miejsc pracy. Inwestycja w Gliniku Dolnym realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego w wysokości 85% ze środków Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy. Do tego dochodzi jeszcze budowa chodników i innych urządzeń poprawiających bezpieczeństwo na drogach w Markuszowej i Pstrągowej, przebudowa nawierzchni w Niebylcu na drodze Niebylec - Gwoździanka - Żarnowa oraz realizacja różnych projektów społecznych i edukacyjnych. Po raz kolejny chcielibyśmy także, aby w 2015 r. nie było konieczności zaciągania nowego kredytu przez nasz samorząd, chcemy bowiem dążyć do zmniejszenia obciążeń finansowych dla naszego budżetu, wynikających z zaciągniętych wcześniej kredytów na realizację dużych projektów inwestycyjnych.
Jest to ważne także dlatego, że właśnie rozpoczęła się nowa kadencja naszych samorządów, a jej głównym elementem będzie zapewne możliwość wykorzystania dużych pieniędzy z Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej. Praktycznie wygląda to tak, że choć nowa perspektywa formalnie rozpoczęła się w 2014 r., to jednak ze względu na ciągnące się procedury wstępne, także rok 2015 będzie zapewne rokiem "pustym" w tym zakresie, tzn. nie zostaną zakontraktowane jeszcze żadne projekty finansowane z tej nowej perspektywy. Tym samym w 2016 r. skumulują się do wykorzystania środki z 3 lat, tj. z roku 2014, 2015 i 2016. Trzeba jednak pamiętać, że choć pieniędzy będzie dużo, to ich wykorzystanie będzie jeszcze trudniejsze niż w kończącej się obecnie perspektywie, co oznacza, że musimy się solidnie przygotować do ich wykorzystania. Temu celowi ma właśnie służyć opracowanie w bieżącym roku nowej Strategii rozwoju powiatu strzyżowskiego, co zaproponowaliśmy Radzie Powiatu w ostatniej autopoprawce.
Moim i naszym marzeniem jest, aby w tej nowej perspektywie finansowej udało się przede wszystkim zrealizować zewnętrzne inwestycje drogowe na obszarze powiatu strzyżowskiego. I mam nadzieję, że mimo iż z obszaru powiatu nie mamy niestety radnego w Sejmiku Województwa Podkarpackiego, to jednak samorząd ten zrealizuje na naszym terenie od lat oczekiwane inwestycje: dużą obwodnicę Strzyżowa, obwodnicę Czudca, być może Wiśniowej oraz przebudowę i modernizację dróg wojewódzkich na naszym terenie - przede wszystkim Babica - Twierdza, ale także Wiśniowa - Ropczyce i Strzyżów - Lutcza. Praktycznie już przesądzona jest - po stanowczych staraniach Marszałka Województwa, naszych wnioskach, złożonych podczas pamiętnej sesji Rady Powiatu w listopadzie 2013 r. i ostatnich decyzjach Rządu RP - budowa pierwszego odcinka drogi S -19 na obszarze powiatu strzyżowskiego: od węzła Kielanówka (Rzeszów południe) do węzła Babica. Mamy nadzieję, że będzie to budowa taka jak była projektowana i uzgadniana z samorządami z naszego terenu, tj. z tunelem i poszanowaniem sąsiedztwa budynków mieszkalnych. Zakończenie tego odcinka drogi ekspresowej pozwoliłoby na separację ruchu tranzytowego i miejscowego, zapewniając z jednej strony szybsze włączenie się do sieci autostrad, a z drugiej łatwiejszy dostęp do Rzeszowa - taki też był cel naszej argumentacji, uzasadniającej konieczność podziału odcinka drogi ekspresowej S-19 na mniejsze części, co znacznie upłynni ruch na osi południe - północ w naszym regionie, poprawiając też znacznie warunki komunikacyjne w powiecie strzyżowskim.
Z naszej strony planujemy, aby ze środków europejskich zrealizować przede wszystkim modernizację dwóch drewnianych jeszcze mostów na Wisłoku w ciągu dróg powiatowych na terenie gminy Czudec oraz dokończyć rozbudowę i modernizację sprzętową Szpitala Powiatowego w Strzyżowie. To zadania na ponad 25 mln zł i bez większości środków z zewnątrz nie będziemy w stanie ich sfinansować z własnego budżetu. Myślimy też o innych zadaniach, w tym o przygotowaniu nowych terenów inwestycyjnych, co jednak przede wszystkim powinno być zadaniem samorządów gminnych. W tym kontekście cieszą deklaracje nowych szefów samorządów gmin o podjęciu starań o utworzenie specjalnych stref ekonomicznych, co jest niezwykle potrzebnym instrumentem dla przyśpieszenia rozwoju gospodarczego, czy wręcz rewitalizacji zdegradowanych terenów przemysłowych w aktualnych uwarunkowaniach.
Przed nami poważna praca do wykonania. Trzeba już zdecydowanie zakończyć trudny okres wyborczy, zjednoczyć siły i mądrze rozplanować działania z wykorzystaniem wszystkich dostępnych sil i środków, aby jak najwięcej pożytecznych przedsięwzięć mogło zostać solidnie przygotowanych i wdrożonych w najbliższych latach we wszystkich naszych miejscowościach. Do tego jesteśmy powołani jako przedstawiciele naszej społeczności i chyba tego przede wszystkim od nas oczekują nasi mieszkańcy.

czwartek, 1 stycznia 2015

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2015 ROKU


Życzę Państwu Szczęśliwego 2015 Roku. Wielu wspaniałych dni i samych miłych niespodzianek.
Robert Godek
Starosta Strzyżowski