wtorek, 11 listopada 2014

Przemówienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości – Strzyżów 11.11.2014 r.



„Spojrzał Bóg na ucisk swojego ludu, wysłuchał jego jęczenia, zlitował się i stanął po naszej stronie: skruszył nieznośne nam więzy i oddał nam wolną, niezależną i zjednoczoną Ojczyznę” - pisał członek Rady Regencyjnej, arcybiskup, metropolita warszawski Aleksander Kakowski, nazajutrz po proklamowaniu przez Polskę niepodległości.

Czcigodni Księża, Dostojni Goście, Szanowni Państwo, Droga młodzieży!

Historia naszej Niepodległej Ojczyzny ma wiele twarzy. Tworzy ją wiele ważnych wydarzeń i postaci znanych z kart historii. Tych wszystkich, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność Polski i tych którzy swoją postawą położyli fundamenty pod niezależne i wolne państwo polskie, a następnie przyczynili się do jego utrwalenia i rozwoju. Ich wszystkich wspominamy z szacunkiem 11 listopada – w Święto Niepodległej Rzeczypospolitej. Tak jak 96 lat temu, tak i dziś wspólnie cieszymy się z własnego domu – Polski, która po 123 latach zawłaszczenia przez obce mocarstwa przed 96 laty znów pojawiła się na mapie Europy. W l918 r. Ojczyzna przechowywana od ponad wieków tylko w sercach, myślach i marzeniach Polaków znów stała się państwem niepodległym. Przypomnijmy, że twórca naszej niepodległości, Marszałek Józef Piłsudski, pod którego pomnikiem odbywa się nasze patriotyczne spotkanie uważał, że Polska otrzymała niepodległość nie dlatego, że I wojna światowa zakończyła się klęską wszystkich trzech zaborców, ale dlatego że podjęła o nią walkę, że zbudowała wszystko to, co jest potrzebne, aby państwo niepodległe mogło powstać i szybko się ukształtować.
W 1989 r. Polska po raz drugi narodziła się jako kraj niepodległy. W bieżącym roku obchodzimy dwudziestopięcioletni jubileusz naszego nowego, odrodzonego do wolności  Państwa. Zbyt wiele ciągle w naszym kraju problemów, zbyt wiele podziałów i trudnych doświadczeń, aby hucznie świętować tę rocznicę. Mamy jednak wszyscy nadzieję, że jako kraj należący do NATO i Unii Europejskiej realnie, a nie tylko formalnie należymy do rodziny wolnych narodów i demokratycznych Państw, których niepodległość jest wzajemnie gwarantowana.
Niech mi będzie wolno stwierdzić, że tym niewątpliwym dorobkiem naszej wolnej Ojczyzny są m.in. samorządy terytorialne, których działalność pozwoliła na uwolnienie kreatywności i zrealizowanie wielu dobrych przedsięwzięć na poziomie regionalnych i lokalnych wspólnot. Choć i tutaj znajdziemy zapewne różne uchybienia, to jednak dzięki samorządom widać chyba najlepiej rozwój naszego Państwa – tam, gdzie jest ono najbliżej obywatela i mieszkańca – w gminie, powiecie, województwie.

Czcigodny Księża, Szanowni Państwo!
W  najbliższych dniach zakończy się czteroletnia kadencja władz samorządowych. 16 listopada wybierzemy nowe władze lokalne i regionalne. Jako Starosta Strzyżowski chciałbym wszystkim Państwu serdecznie podziękować za czteroletnią współpracę, a także za liczny udział w naszych uroczystościach patriotycznych, który zawsze napawał nas dumą i dodawał siły do dalszej, niełatwej pracy. Wspólnie z Panem Wicestarostą, członkami Zarządu, Radą Powiatu przez ostatnie cztery lata staraliśmy się jak najlepiej służyć naszej wspólnocie poprzez przygotowanie i realizację wielu ważnych projektów, a także wypełnienie zadań państwowych, służących zaspokojeniu potrzeb mieszkańców naszego powiatu. W imieniu swoim, Zarządu i Rady Powiatu w Strzyżowie IV kadencji chciałbym serdecznie podziękować Czcigodnym Księżom, współpracującym samorządom, podmiotom gospodarczym i stowarzyszeniom, dyrektorom i pracownikom naszych jednostek oraz mieszkańcom za okazaną życzliwość, wspólne przedsięwzięcia oraz za cały ten okres pełen dobrej, rzetelnej pracy. Zachęcam wszystkich Państwa do udziału w wyborach samorządowych 16 listopada. Każdy z nas będzie miał do oddania cztery głosy na cztery różne karty, aby wybrać naszych przedstawicieli do Rady Gminy, Rady Powiatu, Sejmiku Województwa oraz Burmistrza Strzyżowa lub Wójta jednej z naszych gmin.
Nowa kadencja władz samorządowych będzie niezwykle ważna, gdyż w tym okresie rozstrzygną się zapewne losy największych inwestycji i projektów dotyczących naszego terenu. Mówi się bowiem powszechnie, że zapewne po roku 2020 nasz kraj nie będzie miał już tak dużych pieniędzy do wykorzystania jak obecnie. Jest wielu kandydatów startujących w tych wyborach. Nie chciałbym w tym miejscu prowadzić agitacji wyborczej, nie chciałbym też urazić żadnego z kandydatów, ale czuję się w obowiązku powiedzieć, że sprawą bardzo ważną jest, aby społeczność powiatu strzyżowskiego miała swojego przedstawiciela wśród radnych Województwa Podkarpackiego. Jesteśmy bowiem blisko bardzo ważnych decyzji dotyczących miasta i powiatu, w tym sprawy dużej obwodnicy Strzyżowa – od Żarnowej do Dobrzechowa, obwodnicy Czudca, Wiśniowej, gruntownej modernizacji głównej naszej drogi 988. Żeby te inwestycje doszły do skutku, powinien tego przypilnować nasz przedstawiciel w samorządzie wojewódzkim. Jednak, aby tak się stało, konieczne jest, aby jedna z osób kandydujących uzyskała 6 tys. głosów. Dlatego zwracam się z prośbą o oddanie głosu w tych wyborach na kolegę Wacława Szarego, strzyżowianina, sprawdzonego samorządowca i przedsiębiorcę, którego doświadczenie i osobista postawa gwarantuje, że będziemy mieć godnego reprezentanta w Sejmiku. Reprezentanta, który z naszym poparciem będzie mógł skutecznie zabiegać o te, jakże ważne dla nas wszystkich sprawy.
Czcigodni Księża, Szanowni Państwo
Jeszcze raz pragnę Państwu serdecznie podziękować za współpracę i obecność podczas dzisiejszej uroczystości. Dziękuję Panu Burmistrzowi i jednostkom gminy Strzyżów za jej współorganizację. Dziękuję mieszkańcom, orkiestrze strażackiej, pocztom sztandarowym, dzieciom i młodzieży z Waszymi opiekunami, w tym wspaniałym przedszkolakom, Podhalańczykom, Państwu Kombatantom, wszystkim oficjalnym delegacjom, które uczestniczą w dzisiejszych obchodach. Dziękuję Związkowi Strzeleckiemu oraz tym wszystkim, którzy za swój patriotyczny obowiązek uważają wywieszenie flag państwowych i - oddając trochę ze swojego wolnego czasu - obecność na uroczystościach z okazji świąt państwowych i narodowych. Kończąc niniejsze wystąpienie, jednocześnie zapraszam wszystkich Państwa do uczestnictwa w dalszej części uroczystości, a w imieniu swoim, Pana Wicestarosty Jana Stodolaka oraz Księdza Proboszcza Macieja Figury na godz. 16.00 do Kościoła Parafialnego w Dobrzechowie na VII Patriotyczne Spotkania Chóralne, w których wezmą udział zespoły chóralne z całego powiatu strzyżowskiego pt. „Z pieśnią ku wolności”.

Dziękuję za uwagę.